hanta virüs nedir? hanta virüs belirtileri nelerdir?
hanta virüs nedir? hanta virüs belirtileri nelerdir?
04.04.2020

hanta virüs nedir? hanta virüs belirtileri nelerdir?

Son birkaç blog yazımızda “her güne yeni bir haber ile uyanıyoruz” cümlesini çok sık kullandık. Sözlerimizdeki haklılığa bugün bir kez daha emin olduk çünkü henüz corona virüsün tahribatını yenmeye çalışırken bir baktık ki yine Çin’den yeni bir virüs türedi. İsmi hanta virüs. Corona virüsün hayatımızı darmaduman ettiği şu günlerde daha yeni yeni hayata adapte olmaya çalışırken gelen hanta virüs haberleri ile zaten tetikte olan sinirlerimiz yine zıpladı yerinden. Sakinliğimizi her şeye rağmen koruyarak ve “evde kal” sözünün hakkını vererek sizinle hanta virüs ile ilgili bilgi vereceğiz bu yazımızda. Hanta virüs nedirhanta virüs nasıl çıktıhanta virüs belirtileri nelerdirhanta virüs nasıl bulaşır gibi pek çok soru var aklımızda. Yaptığımız araştırmalara göre sizin için bir yazı derledik. Önce bu virüs nedir ve nasıl ortaya çıkmış bu konudan başlayalım.

                            

Hanta virüs ne demek kısaca…

Haberin kaynağı Global Times. Habere göre Yunnan’dan Shandong’a otobüs ile seyahat eden bir kişi hayatını kaybetti. Yapılan testler sonucunda hanta virüs testi pozitif çıktı. Bu bulgunun ardından otobüste bulunan 32 kişiye daha test yapıldı. Kaç kişi pozitif çıktı bilinmiyor ancak sosyal medyanın gündemine hızlıca oturdu bu konu. Hanta virüs genellikle kemirgen hayvanlar özellikle de farelerden bulaşan bir virüs. İnsana bulaştığı zaman böbrek yetmezliğine neden oluyor ya da doğrudan kalbe etki ederek ölümcül sonuçlara neden oluyor. Hanta virüs insandan insana bulaşmıyor. Kişinin kemirgen dışkısına, idrarına ya da kuluçka süresindeki larvalara temas ettikten sonra gözlerine, ağzına ya da burnuna dokunması ile bulaşıyor. Yapılan araştırmalara göre hanta virüs yemek ya da tükürük yoluyla da bulaşabiliyor. Sıçanların ısırıkları da bir diğer bulaşma yollarından biri.

Hanta virüs belirtileri nelerdir?

Hanta virüs damar çeperlerinin hasar gördüğü bir virüs çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Belirtilerinden birkaçı şunlar; yorgunluk, ateş, kalça ve sırt ağrıları, omuz ağrısı gibi büyük kas gruplarında ağrı, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, ishal, karın ağrısı. Hastalık başladıktan 4 ila 10 gün sonra akciğer ödemi ve buna bağlı öksürük gibi belirtileri olur. Bu tabloya nefes darlığı da eşlik eder. İlerleyen dönemlerde idrar miktarında azalma görülebilir ve böbrek yetmezliği gelişir.

                             

Hanta virüs nasıl bulaşır?

Yukarıda birkaç bulaşma yolundan bahsetmiştik şimdi bunları detaylandıralım. Hanta virüs enfekte kemirgenlerin bazı salgılarının solunması yolu ile bulaşabilir. Kemirgen insanı ısırdığında virüs geçişi pek olmaz olsa da çok nadirdir. Hanta virüs insandan insana geçmez. Virüsün kan yoluyla geçmediği de söyleniyor. Tavuk ya da inek gibi çiftlik hayvanları ya da kedi ve köpek gibi ev hayvanları tarafından hanta virüs taşınmaz ancak bu hayvanlar eğer kemirgenler ile temas halindeyse taşıyıcı olabilirler.

Hanta virüs ve corona virüs arasındaki fark nedir?

Bu kadar bulaşıcı bir hastalık ile mücadele ederken haliyle en büyük korkularımızdan biri hanta virüsün de corona virüs gibi hızla yayılması. Bu konuda en çok merak edilen ise bu iki virüsün arasındaki fark. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki Covid-19 yani corona virüsün aksine hanta virüs tespit edilen yeni bir virüs değil. Yani daha önce de bu virüs zaten vardı. Böbrek yetmezliğine ve ölüme yol açabiliyor ve farelerden insanlara bulaşıyor. Hastaların karantina alınmasına gerek kalmadığı söyleniyor çünkü virüs insandan insana bulaşmıyor. 

Hanta virüs tedavisi nasıldır?

Hanta virüsün bir aşısı ya da spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Burada önemli olan hastanın hayati fonksiyonlarını desteklemek özellikle böbrek yetmezliğine yol açtığı için bu konuda bünyeyi güçlü kılmak gerekiyor. Erken dönemde yoğun bakımda oksijen tedavisi uygulanabiliyor ve kan basıncı desteklenebiliyor. Bir aşısı ve ilacı olmasa da hastanın var olan vücut fonksiyonlarının desteklenmesi hayati önem taşıyor.

YAPMAK İSTEDİĞİNİZ PROJENİZ Mİ VAR?

DMCA.com Protection Status