corona virüs ile grip arasındaki farklar nelerdir?
corona virüs ile grip arasındaki farklar nelerdir?
04.04.2020

corona virüs ile grip arasındaki farklar nelerdir?

Sanki bir korku filmi senaryosu yaşıyoruz; her yerde maskeler, eldivenler, vakalar, hayatını kaybedenler, karantinalar, enfekteler ve daha pek çoğu. Bir yandan umudumuzu koruyoruz. Evde kal sözü dilimize pelesenk oldu. Sağlık çalışanlarımızı verdikleri özverilerden ötürü alkışlıyoruz saat 21:00 olunca. Kendimize iyi bakıyoruz, büyüklerimize göz kulak oluyoruz buraya kadar her şey tamam. Ancak öyle bir korku filminin içerisindeyiz ki dokunduğumuz, soluduğumuz her şey bizim için potansiyel virüs tehlikesi. Corona virüsten korunmanın yollarını, corona virüs belirtilerini ve çok daha fazlasını sıkça kaleme aldık. Ancak artık psikolojimizin de etkisiyle öyle bir duruma geldik ki biri öksürse panik halinde uzaklaşıyoruz ya da kendimiz öksürünce, boğazımız ağrıyınca hele bir de ateşimiz varsa fenalıklardan fenalık beğeniyoruz. Aslında mevsim geçişleri gribe, soğuk algınlığına, üşütmeye hep gebe. Neticede bahar nezlesi, yaz gribi vs. derken pek çok virüs ile karşılaşıyorduk ve çoğumuz bunu evde kendi yöntemlerimizle geçirip doktora bile gitmeye gerek görmüyorduk. Sadece basit bir nezle var diye doktorun kapısını arşınlayanlar çok azdır sanırız. Gelin görün ki öyle bir noktaya geldik ki boğazımız yansa panikle doktora gidiyoruz. Basit olarak tanımlayabileceğimiz soğuk algınlığı ya da grip bile bizde Corona virüs korkusuna neden oluyor.

 

Madem bu telaş hali devam ediyor o halde grip ile corona virüs arasındaki farkları bir kaleme alalım dedik. Kendi teşhisimizi kendimiz elbette koyamayız bu nedenle eğer belirtiler hissediyorsanız mutlaka sağlık kuruluşunu arayın ve doktor desteği alın. Şimdi gelin şu farklara bir göz atalım.

Grip ve corona virüsü nasıl ayırt edilir?

Corona virüste ateş en sabit belirtidir. Girp veya soğuk algınlığında ise ateş ilk etapta görülmeyebilir. Burun akıntısı ile başlar grip genelde ve devamında çok dirençli bir ateş görülmez. Ateş varsa bile ateş düşürücü ile kolayca kontrol altına alınabilir. Corona virüste ateşin ikinci ya da üçüncü gününde tabloya kuru öksürük eklenir. Grip ya da soğuk algınlığında ilk günden burun akıntısı ve öksürük kendini belli etmeye başlarken corona virüste önce ateş ve hemen bir iki gün içinde de kuru öksürük görülür. Corona virüste genellikle aksırma ya da burun akıntısı görülmeyebilir. Ancak grip ve soğuk algınlığında genelde hapşırma ve burun akıntısı daha sık görülür. Corona virüste genelde kas ağrısına pek rastlanmaz ancak grip ve soğuk algınlıında kas ağrıları sıkça görülür. Hatta hep deriz ya dayak yemiş gibi hissediyoruz diye...

Corona virüste boğaz ağrısı çok rastlanan bir sempton değildir. Genelde kuru öksürükten dolayı bir tahriş oluşabilir ancak boğazda ağrı pek görülmez. Grip ya da soğuk algınlığında ise gemiyi ilk terk eden genelde bademciğimizdir; hemen şişer ve boğaz ağrımız başlar. Corona virüste sürekli bir kuru öksürükten bahsettik. Bu kuru öksürük ortalama 4-5 gün sonra yerini nefes darlığına ve solunum güçlüğüne bırakır. Nefes almak zor olur ve solunum sıkıntısı başlar. Ancak grip ve soğuk algınlığında solunum güçlüğü yaşanmaz. Hasta normal solunumuna devam eder.

Grip ve corona virüs yukarıda sözünü ettiğimiz farklara sahiptir ancak her zaman dediğimiz ve uzmanların da dile getirdiği gibi hastalıkların seyri, belirtileri ve tedavisi tamamen kişinin öyküsü ve sağlık tablosu ile alakalıdır. Bu belirtiler yoksa kesin griptir diyemeyiz bu nedenle eğer bu şikayetleriniz varsa sakinliğinizi koruyup panik de yapmadan sağlık kuruluşları ile irtibata geçebilirsiniz.

YAPMAK İSTEDİĞİNİZ PROJENİZ Mİ VAR?

DMCA.com Protection Status